FBFB +420 606 024 647 amb@recoveryamb.cz objednat se můžete ihned

Blog

Blog

O terapii v recovery Terapeutickém centru

Terapie či léčba závislostí se zpravidla poskytuje ve 3 formách intenzity programu. U nás naleznete pouze jednu z nich, ale pro orientaci nabízíme jejich stručný přehled:

  • Pobytová léčba je v řádů týdnů, ale spíš měsíců až roku a naleznete ji v rámci psychiatrické nemocnice, terapeutické komunity nebo jiného léčebného centra. 
  • Dále existuje stacionární léčba, tj. každodenní docházení do léčebného centra, kde se poskytuje celodenní program a trvání bývá kratší než léčba pobytová, ale je také v řádu týdnů až několika měsíců. 
  • Poslední formou je ambulantní léčba, což znamená, že docházíte za svým terapeutem ve smluveném čase na smluvené místo. Ambulantní formu naleznete v našem Recovery Adiktologickém centru. Délku docházky budete konzultovat se svým terapeutem, ale bývá v řádu měsíců (dle potřeby a hloubky problému). Harmonogram sestavujeme na základě potřeb a možností klienta, zpravidla se jedná o 50minutová sezení jednou týdně v našich prostorech s vybraným terapeutem.
     

Obecně se doporučuje nejdříve vyzkoušet ambulantní program a teprve pokud dochází k opakovanému selhání, doporučujeme vyhledat intenzivnější program, tedy stacionární nebo pobytový. A jak taková ambulantní terapie vypadá a co tomu předchází?

 

Člověk si všimne, že se mu občas jeho užívání nebo chování vymyká kontrole. Možná ho na to také upozorní jeho blízké okolí nebo se naopak před svými blízkými musí začít schovávat a své chování tajit. Většinou pak následují vlastní pokusy o omezení či vysazení, různá předsevzetí a sliby. Když to nepomáhá, tak je čas se začít poohlížet, jak to mají ostatní, co by mohlo pomoci. Na internetu jistě najdete řadu příběhů a rad, ale každý člověk je individuální a tak, co pomůže někomu, Vám vůbec sedět nemusí. My jsme přesvědčeni a máme ověřeno, že nejde "jen" o to zvládnout kontrolu nad daným nadužíváním, ale důležitá součást je sebepoznání a sebepřijetí. Váš terapeut Vám pomůže získat nadhled na svůj život, abyste zjistili, co Vám dělá dobře a co naopak škodí, kde máte silná a kde slabá místa, čeho byste chtěli dosáhnout.

 

Vyhledání terapeuta je velká věc. Pravděpodobně se Vám do toho nejdřív vůbec nebude chtít. Návštěvu lékaře také často odkládáme až na poslední chvíli nebo když už nás zdravotní neduh opravdu bolí, ale tam aspoň většinou víme, co nás trápí, jaká je lékařova specializace a jak to tam asi vypadá. "Ale terapeut? Co vlastně dělá? Co mu mám říkat?" Zde odhoďte svoje obavy. 

 

Terapeut je specialista na vedení rozhovoru, orientuje se a je zkušený v problematice závislostí, ví jak a na co se ptát a také počítá s Vaší nervozitou. Oproti blízkým bude méně tlačit na změnu, bude více naslouchat než radit, poskytne Vám porozumění a rozhodně Vás nebude soudit. Zároveň z Vás nebude lámat informace, které možná na sebe nebudete chtít hned prozradit, to rozhodně není povinnost, je to čistě na Vás, do jaké hloubky problému se pustíte. Na počátku půjde o takové vzájemné oťukávání. Budování důvěry trvá nějaký čas, tak jako po seznámení s kterýmkoliv jiným člověkem. Časem byste u terapeuta měli najít bezpečné místo, kde se můžete s čímkoliv svěřit, odložit své problémy, postěžovat si, klidně i poplakat a hledat nové cesty svého života. 

 

Pokud byste vnímali svoji nedůvěru i po několika setkáních, je na zvážení, zda v terapii s tímto terapeutem pokračovat. Ideální je, si o tom popovídat přímo s ním, i když to chce notnou dávku odvahy se do takového rozhovoru pustit. Možná už jste to v minulosti zažili. Někam jste docházeli, ale nemělo to moc žádný účinek, bylo to takové povídání "po povrchu" a nic z toho. Věřte, že každý terapeut je trochu jiný, zkuste tomu dát šanci, respektive tu šanci na změnu dát sami sobě.

 

Vezměte život do svých rukou. Váš terapeut bude Vaším průvodcem a pozorovatelem, abyste na své cestě nezabloudili. 


Autor: Gábina Smyczková, terapeutka